Sonoskleroterapie

Princip:
Destrukce žíly farmakem (chemicky)
Odborný název:
Skleroterapie pěnou pod ultrazvukovou kontrolou
Použití - žíly
Hlavní kmeny Vedlejší větší Vedlejší menší Malé Miniaturní

Postup

Žíla se zobrazí pomocí ultrazvukového přístroje a následně se napíchne jehlou nebo se do ní zavede krátká trubička (kanyla) nebo delší hadička (katetr).

Poté se do žíly vstřikuje speciálně připravená pěna, která ji poškodí natolik, že se uzavře a časem přemění ve vazivový pruh (není tedy vidět a nečiní potíže). Sklerotizační látka je vychytána a odstraněna krevními bílkovinami v řádu desítek sekund. Lze ošetřit i okem neviditelné, ale důležité úseky křečových žil.

Obecně

Metoda byla ve světě zaváděna od  konce  90.let, u nás jsou zkušenosti cca od roku 2005
 

Výhody

  • Krátký a zcela nezatěžující zákrok
  • Bez pracovní neschopnosti a bez omezení v běžných činnostech 
  • Bez nutnosti anestézie – bolestivost výkonu odpovídá odběru krve ze žíly
  • Bez jizev
  • Nejlevnější z miniinvazivních ambulantních postupů týkajících se větších varixů podstatných ze zdravotního hlediska
  • Lze ošetřit i okem neviditelné, ale důležité úseky křečových žil (takové, které se dříve musely operovat)
 

Limitace

Není vhodnou metodou na žíly větších rozměrů
Nejde o jednorázový zákrok: množství látky, které lze aplikovat v jednom sezení, je omezené, takže ke zvládnutí končetiny je potřeba více návštěv (cca 2-3) v cca 14denních intervalech (= série ošetření)


Nevýhody

Nižší účinnost při prvotním ošetření: po první sérii nemusí vždy dojít k souvislému a trvalému uzávěru, žíla se může s odstupem měsíců znovu zprůchodnit (cca ve 20-30%).
Proces postupného zarůstání žíly bývá někdy doprovázen nezávažnými, ale lehce obtěžujícími jevy, které vyžadují kontrolu v ambulanci a ošetření (lehce citlivé zatuhlinky).
Po zákroku je nutná komprese (obinadla a /nebo punčochy).


Komplikace

Málo časté, rizikový profil je srovnatelný s ostatními miniinvazivními metodami a je příznivější oproti klasické operaci. Detailní seznam rizik je součástí informovaného souhlasu, který pacient dostává k prostudování před zákrokem.
 

Pozn.

Nižší účinnost prvotního ošetření je vyvážena tím, že opakovaný zákrok je nezatěžující (jen injekce) a lze ho provést ještě dříve, než se nezarostlá žíla zvětší a objeví (problém se zjistí při kontrolách ultrazvukem). Účinnost po druhém ošetření, které bývá podstatně menšího rozsahu nežli během první série, pak stoupá do velmi příznivých hodnot.
I při opakovaném ošetření jsou souhrny časových ztrát a celkového dyskomfortu podstatně menší nežli po klasické operaci.
Některé typy varixů jsou řešitelné pouze touto metodou.


Úhrada

Úhrada ze zdravotního pojištění je jen částečná.

Příklady aplikace metody