Vascular O cévních chorobách Křečové žíly

Křečové žíly

Žíly jsou v končetinách proto, aby dopravovaly krev směrem k srdci, což je (pokud zrovna neležíme) „do kopce“. Jsou za tím účelem vybaveny chlopněmi, které pouští krev jen „nahoru“ a brání zpětnému stékání krve „dolu“ (obr.A,B).

 

Křečové žíly mají chlopně narušené a proti zdravým žílám jsou také více či méně rozšířené (obr.C). Křečová žíla vzniká především na základě dědičných vloh, u žen má vliv i těhotenství a jejich počet. Obezita a nedostatek pohybu celý proces urychlují. S věkem se většinou křečové žíly zhoršují, ale rychlost progrese je velmi individuální.


V důsledku přítomnosti křečové žíly se část krve neustále vrací zpět do končetiny. Pokud množství krve není velké a návrat není rychlý, nemusí to vést k potížím, žíly jsou jen vidět. Při výraznějším postižení se dostavují potíže (pobolívání, tíže, únava, napětí, někdy křeče, svědění, pocity tepla) a v pokročilých stádiích nohy otékají, hnědnou a mohou vzniknout i bércové vředy. Prognóza se z velké části odvíjí od toho, jaké žíly jsou postižené (zda jen malé, méně důležité nebo i ty velké, hlavní). Typ postižení se zjišťuje pomocí ultrazvukového vyšetření, pouhý pohled na končetinu nestačí.

Neexistuje žádná dieta, druh cvičení, lék, operace či nějaká přístrojová léčebná metoda, která by z křečové žíly udělala zpět žílu zdravou.

 

V odůvodněných případech se tedy křečová žíla „neléčí“, ale odstraňuje. Obava, zda křečová žíla nebude v noze chybět, je lichá. Povrchové žíly, které bývají předmětem zákroků, jsou totiž uspořádány do husté sítě a pokud se jich pár odstraní, krev odteče zbylými. Křečová žíla navíc svoji funkci neplní dobře (viz výše) a ostatní žíly za ni stejně musí vše odpracovat.  Končetině se tedy obvykle daří lépe, když v ní po odstranění křečové žíly zbudou jen žíly zdravé.